eska eska
5262
BLOG

Witajcie w Stalinogrodzie!

eska eska Polityka Obserwuj notkę 161

 

Konstytucja RP > Art. 103.

§ 1.

Mandatu posła nie można łączyć z funkcją Prezesa Narodowego Banku Polskiego, Prezesa Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka i ich zastępców, członka Rady Polityki Pieniężnej, członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, ambasadora oraz z zatrudnieniem w Kancelarii Sejmu, Kancelarii Senatu, Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej lub z zatrudnieniem w administracji rządowej. Zakaz ten nie dotyczy członków Rady Ministrów i sekretarzy stanu w administracji rządowej.

§ 2.

Sędzia, prokurator, urzędnik służby cywilnej, żołnierz pozostający w czynnej służbie wojskowej, funkcjonariusz policji oraz funkcjonariusz służb ochrony państwa nie mogą sprawować mandatu poselskiego.

§3.

Inne przypadki zakazu łączenia mandatu poselskiego z funkcjami publicznymi oraz zakazu jego sprawowania może określić ustawa.

 

Ustawa o prokuraturze > Art. 65a.

1. Prokurator mianowany, powołany lub wybrany do pełnienia funkcji w organach państwowych, samorządu terytorialnego, służby dyplomatycznej, konsularnej lub w organach organizacji międzynarodowych oraz ponadnarodowych działających na podstawie umów międzynarodowych ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską jest obowiązany zrzec się swojego stanowiska, chyba że przechodzi w stan spoczynku.

 

Sejm i Senat to organy państwowe w zakresie władzy ustawodawczej.

http://www.monitoring-legislacyjny.pl/pl/Organy-panstwa/28

 

„W nauce prawa konstytucyjnego dokonuje się rozróżnienia pomiędzy nabyciem mandatu a jego objęciem. Nabycie mandatu, następuje z chwilą stwierdzenia zgodnego z prawem wyboru danego kandydata, natomiast objęcie mandatu ma miejsce w momencie złożenia odpowiedniego ślubowania, które daje początek pełnieniu funkcji publicznej.”

http://www.wos.org.pl/wypracowania/rola-i-odpowiedzialnosc-posla.html

 

Czyli mówiąc po ludzku – póki nie złożą ślubowania, nie „sprawują mandatu” i nic im wygasić nie można. Mandat jest nabyty, natomiast „nieczynny”.

Z tego wniosek, że wygasić im może mandat z powodu domniemanego łączenia funkcji dopiero marszałek następnego Sejmu po uzyskaniu opinii od Trybunału Konstytucyjnego, czy „Ustawa o prokuraturze” jest zgodna w Art 65a/pkt 1  z Konstytucją RP,  i oczywiście po złożeniu przez nich ślubowania, czyli objęciu mandatu.

Albo mamy jeszcze "demokratyczne państwo prawne" (zapis w Konstytucji RP),  albo właśnie Schetyna potwierdził, że mamy państwo totalitarne. Wóz albo przewóz, panowie władza!!!

CBDO

eska
O mnie eska

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka