eska eska
1132
BLOG

75 lat po wojnie.....

eska eska Polityka Obserwuj notkę 23

 

 

 

I pięć lat po słynnym spotkaniu na Westerplatte. 


Premier prawie czterdziestomilionowego kraju rezygnuje z funkcji w trakcie kadencji na rzecz co prawda prestiżowego, ale tak naprawdę czysto urzędniczego stanowiska w UE.  Doprawdy wielka wygrana....


I to by było na tyle, koniec tematu – a dzieci pójdą jutro do szkoły i o tym chcę napisać, a dokładnie o propozycjach programowych PiS. Opisała je wczoraj wieczorem Szamanka (TUTAJ) >
Nowe zasady przyznawanie zasiłku na dzieci – pierwsze dziecko i każde następne – 500 zł miesięcznie. ( Rodzina dobrze sytuowana na pierwsze dziecko zasiłku nie otrzyma).

Powiem krótko – mam po dziurki w nosie licytacji na populizm miedzy PO i PiS. Ta propozycja to czysta głupota, inaczej nie potrafię tego nazwać. Po prostu kiełbasa wyborcza i to mocno nieświeża.
Czy ktoś w PiS ma pojęcie o tym, co oznacza wykluczenie społeczne? To może ja wyjaśnię, bo akurat jedna z moich asystentek zrobiła świeżutki doktorat na ten temat.
Rzecz dotyczy Górnego Śląska, a dokładnie starych osiedli familoków, które w ciągu ostatniego ćwierćwiecza stały się tak naprawdę gettami najbiedniejszych. Zajmują obszar blisko 30% powierzchni dawnego GOP. Na czym polega problem?
Otóż rodzi się tam najwięcej dzieci, za to ich rodzice, a często samotne matki, kompletnie nie radzą sobie ze zwykłą codziennością. To zazwyczaj już drugie pokolenie bezrobotnych. Nie umieją gospodarować pieniędzmi, nie potrafią nawet gotować czy sprzątać. Otrzymywane zasiłki wydają na głupoty, a potem dzieci żebrzą przez resztę miesiąca. Powiem więcej – są tam prowadzone programy unijne uczące normalnego życia, naprawdę! Pracownik socjalny załatwia pracę, potem przychodzi rano, robi śniadanie, odprowadza i przyprowadza z tej pracy, pomaga robić zakupy, uczy gotować i sprzątać. I co? I pstro – powodzenie na poziomie 5%.
Mam nieodparte wrażenie, że zmowa na temat naszego rzekomego sukcesu kompletnie wypruła politykom mózgi. Tymczasem cała ta masa ludzi żyjących poniżej minimum socjalnego, a nawet życiowego to bardzo często osoby, które po prostu nie radzą sobie w naszym podłym systemie. Nie mają wystarczającej wytrzymałości, odporności, tradycji czy wsparcia rodzinnego, są na marginesie normalnego życia. Tu nie pomogą żadne zasiłki, bo zostaną zmarnowane, wydane na śmieciowe jedzenie, alkohol czy inne głupoty. Tu trzeba opracować program opieki socjalnej nad dziećmi.
Weźmy szkoły – zamiast zasiłku trzeba dać podstawowe wyposażenie, jednakowe dla wszystkich dzieci > fartuszek, tornister, książki i zeszyty, obuwie zdrowotne. Dzieci ubogie dostają za darmo, dzieci z bogatszych rodzin płacą w zależności od dochodu.
Przywrócić normalne stołówki z obiadami, darmową bułkę z mlekiem na dużej przerwie dla każdego, dobrze wyposażone szkolne biblioteki. Zamiast pedagoga i programów gender higienistka w każdej szkole, obowiązkowe badanie lekarskie minimum raz na rok, darmowy dentysta itp. Darmowe kolonie i dopłaty do obozów harcerskich.
W szkołach państwowych dyrektorzy wyznaczani przez kuratoria, a nie znajomi wójta czy burmistrza. Przywrócić nauczycielom prawa wychowawcze i prawo do nauczania wg własnych metod, a nie narzuconych przez ministerstwo szczegółowych wytycznych, paraliżujących jakakolwiek możliwość adekwatnych działań na rzecz szaleńczej zupełnie biurokracji, skończyć z paranoją „wolności” ucznia, która jest przyczyną narastających problemów z agresją, narkotykami itp.
To tylko jeden mały fragment rzeczywistości, postaram się napisać i o innych.
Mam serdecznie dość bajek, trzeba wrócić do starych wzorców, bo są one wynikiem mądrości i doświadczenia pokoleń – inaczej nic z tego nie będzie.
Obiecanki, że my z tego chińskiego plastiku zbudujemy lepszy dom, są guzik warte – dom buduje się z solidnych materiałów, wg działających zawsze tak samo praw fizyki. Biednego nie stać na byle co. To samo dotyczy struktury społecznej – czas się obudzić i zobaczyć rzeczywistość taką, jaka jest naprawdę.

eska
O mnie eska

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka